بازگشت به صفحه نخست

یک موجود اسلوموشن به نام تنبل

در یکی از رودخانه هایی که از سر شاخه های آمازون به شمار می روند در حال گشتزنی بودیم که این تنبل را در حالی که آرام مانند یک تکه چوب شناور در آب، داشت از یک طرف کانال به طرف دیگر شنا میکرد مشاهده کردیم. به  آرامی با قایق کنارش رفتیم و از آب به بیرون کشیدمش.

کمی از آن عکس گرفتیم و در نهایت به طرف لبه رودخانه منتقلش کردیم.

تنبل ها یا همان Sloth را همگی به موجودی کند و آرام می شناسیم. از شش گونه تنبل موجود در دنیا، همگی در آمریکای مرکزی و جنوبی زیست می کنند و این گونه به “تنبل سه انگشتی گلو قهوه ای” مشهور است. رژیم غذایی کم کالری آنها که فقط از برگ درختان تشکیل می شود، آنها را مجبور می کند تا متابولیسم پایینی داشته باشند به طوری که دمای بدن آنها بین ۳۰ تا ۳۴ درجه است.

دستگاه گوارشی بسیار تخصص یافته ای برای جذب حداکثر انرژی از برگها دارند و هضم غذا تا یکماه و یا بیشتر طول می کشد و شکم یک تنبل حدود دو سوم کل وزن بدن آن را شامل می شود.

با وجود اینکه بسیار آرام و بی دفاع به نظر می رسند اما بسیار جانوران موفقی به شمار می روند و از شش گونه تنبل دنیا، چهار گونه آنها در دسته بندی کمتر تهدید شده IUCN  قرار دارند.

معمولا تا ۱۸ ساعت در روز می خوابند و کمتر تمایل به تحرک دارند. در صورتی که خطر جدی ای آنها را تهدید کند تا ۴ متر در دقیقه می توانند جابجا شوند. بهترین روش فرار آنها سقوط در آب و سپس شنا کردن است زیرا در آب شناگرهای بهتری به شمار می روند، بنابراین در بسیاری از اوقات در شاخه هایی به سر می برند که زیر آنها یک جریان آب باشد.

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word