بازگشت به صفحه نخست

تجربه زنده گیری تمساح

تمساح ها راسته ای از خزندگان هستند که قدمتی بیش از ۸۳ میلیون سال بر روی کره زمین دارند. خزندگانی نیمه آبزی هستند که برخی از گونه های آنها از نظر وزن سنگین ترین کل خزندگان به شمار می روند و پراکنش وسیعی در نواحی گرم و حاره کره زمین دارند.

در دنیا سه خانواده از تمساح ها زیست می کند که عبارتند از کروکودیل های واقعی که در قاره های استرالیا، آسیا، آفریقا و آمریکا یافت می شوند و از ۱۴ گونه تشکیل شده اند. بزرگترین کروکودیل ها کروکودیل آب شور استرالیایی است تا ۶/۵ متر رشد می کند و وزن آن در ماده ها به ۲۰۰۰ کیلوگرم نیز میرسد و از سواحل شمال استرالیا تا جنوب شرق آسیا پراکندگی دارد.

خانواده دیگر تمساح های پوزه باریک هستند که تنها دو گونه دارند. بسیار کمیاب هستند و تنها در جنوب آسیا یافت می شوند و به واسطه پوزه باریک و درازشان به راحتی از بقیه تمساح ها تشخیص داده می شوند.

و خانواده دیگر الیگاتورها Alligators و کیمن ها Caimans  هستند. شباهت زیادی به کروکودیل ها دارند اما ردیف دندان های کروکودیل ها در حالتی که آرواره بسته است کاملا مشخص است در حالی که در الیگاتورها و کیمن ها تنها معدودی از دندانهای جلوی آرواره دیده می شود.

الیگاتورها دو گونه دارند که یکی در جنوب آمریکا و دیگری در شرق چین است.

کیمن ها در آمریکای مرکزی و جنوبی یافت می شوند و نسبتا کوچکتر هستند. کوچکترین کیمن Cuvier’s dwarf caiman تنها یک متر طول دارد و بزرگ ترین آنها کیمن سیاه به چهار متر میرسد.

ما در گشت شبانه ای که در یکی از سرشاخه های آمازون داشتیم توانستیم که این بچه کیمن سیاه را با استفاده از نور چراغ قوه زنده گیری کنیم.

۴ نظر در “تجربه زنده گیری تمساح”

 1. روزبه نوشته است:

  استاد من تو مستند مرگ آفرینان دیدم اون مستند سازه دقیقا همین کار شمارو تو آمریکا جنوبی کرد و شبونه رفت یدونه از این بچه تمساحا گرفت.خداییش کارت درسته. راستی شما که انقدر سفر طبیعت میرید نمیتونید مستند سازی کنید ؟

 2. پگاه امیری نوشته است:

  خیلی شجاعید ؟؟؟؟؟؟ یا ما خیلی ترسوییم ؟؟؟؟

 3. شهاب نوشته است:

  روزبه عزیز
  مستند سازی یک تخصصه که کار من نیست

 4. شهاب نوشته است:

  پگاه عزیز
  ریشه ترس عدم شناخته. من فقط تا حدودی نسبت به رفتار حیوانات شناخت دارم

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word