بازگشت به صفحه نخست

شنا و غذا دادن به دلفین های آمازون

در رود آمازون و برخی سرشاخه هایش در کشورهای برزیل، پرو، بولیوی، اکوادور، کلومبیا و ونزوئلا منجمله رود نگرو، تاپاژوس و غیره دو گونه دلفین زیست می کنند. این دلفین ها از جمله ۷ گونه دلفین آب شیرین دنیا به شمار می روند که توانسته اند خود را با آب شیرین اما کدر رودخانه ها وفق دهند.

این دو گونه عبارتند از دلفین صورتی pink river dolphin و دلفین خاکستری tucuxi .

دلفین صورتی در طول تاریخ تکامل خود برخی ویژگی هایی پیدا کرده است. به عنوان مثال چشم ها حداقل کارایی را یافته اما سیستم سونار آنها برای ردیابی ماهی ها زیر آب با استفاده از امواج صوتی، بسیار پیشرفته شده است.
همچنین پوزه آنها برای صید راحت تر ماهی ها در آبهای کدر بسیار باریک تر و کشیده تر از سایر دلفین هاست. طول آن تا ۲/۴ متر میرسد و وزن آنها ممکن است تا ۱۰۰ کیلوگرم برسد. پراکنش وسیعی در رودخانه ای حوزه آبریز آمازون دارند و در طبقه بنده اتحادیه جهانی حفاظت در دسته کمبود اطلاعات قرار گرفته اند.

دلفین خاکستری که از نظر ظاهری تفاوت زیادی با دلفین صورتی دارد و حدود ۱/۵ متر طول و ۳۵ کیلوگرم وزن دارد به دلفین بینی بطری ای شباهت زیادی دارد. بر خلاف دلفین صورتی زیاد به هوا پرش می کنند و چندان تمایلی به نزدیک شدن به انسان ندارند.یکی از جذابیت های منحصر به فرد رود آمازون نزدیک شدن به دلفین های صورتی و لمس آنهاست. در بعضی قسمت ها مردم محلی حاشیه رودخانه سالها به دلفین ها ماهی داده اند و آنها با مردم محلی خو گرفته و از دست آنها ماهی می خورند. البته دولت برای اینکه دلفین ها تنبل و چاق نشوند تنها دو روز در هفته غذا دادن به دلفین ها را مجاز کرده است و در بقیه روزها توریست ها حق ندارند به سایت هایی که می توان به دلفین ها غذا داد بروند.

یکی از این سایت ها در فاصله ۸۰ کیلومتری شهر مانائوس در جهت بالادست رود نگرو است.

برای مشاهده تور آمازون بر روی این نوشته کلیک کنید

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word