بازگشت به صفحه نخست

لاکپشت های غول پیکر گالاپاگوس

لاکپشت های گالاپاگوس بزرگترین لاکپشت های خشکی زی کره زمین محسوب می شوند که وزن آنها به بیش از ۲۵۰ کیلوگرم میرسد و در طبیعت بیش از ۱۰۰ سال و در اسارت تا ۱۷۰ سال عمر میکنند. در قرن ۱۶ تا ۱۹میلادی صیادان نهنگ به این جزایر می آمدند و لاکپشت ها را صید یا زنده گیری می کردند تا از گوشت و چربی آنها استفاده کنند و همچنین آنها را بصورت زنده در کشتی نگه می داشتند زیرا تا ماه ها به آب و غذا احتیاج نداشتند و در موقع لزوم از گوشت آنها تغذیه می کردند. این کار باعث کاهش چشمگیر جمعیت این لاکپشت ها شد تا جایی که ۵ زیرگونه از آنها کاملا از بین رفت و بقیه هم در فهرست گونه های به شدت در خطر انقراض قرار گرفتند.

برای مصرف گوشت، روغن و نیز تخریب زیستگاه از بین رفتند و در سال ۱۹۷۰ تخمین زده می شد که تنها ۳۰۰۰ فرد از جمعیت آنها باقی مانده باشد.

از پانزده زیر گونه این لاکپشت ها ده زیر گونه در طبیعت باقیمانده اند و یک زیرگونه هم تنها یک نر از آن باقیمانده است. در حال حاضر این لاکپشت ها به شدت تحت حفاظت هستند و سایت هایی برای تکثیر در اسارت آنها در جزایر اصلی گالاپاگوس وجود دارد. اکنون جمعیتی بالغ بر ۱۹۰۰۰ لاکپشت غول پیکر گالاپاگوس در این مجمع الجزایر زیست می کنند.

۱ نظر در “لاکپشت های غول پیکر گالاپاگوس”

  1. پگاه امیری نوشته است:

    این ماییم که منقرض می شویم /اگر در زندگی زنده نمانیم

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word