بازگشت به صفحه نخست

شنا با دلفین ها در اقیانوس

دلفین ها را چندبار در حد فاصل جزیره قشم تا هنگام دیده بودم و با وجودی که از داخل قایق به آنها نگاه میکردم تمام وجودم را هیجان بسیار زیادی فرا گرفته بود.
وقتی در زنگبار بودم از باجه اطلاعات توریستی Tourist information جاذبه های زنگبار را پرسیدم و به من گفتند که یکی از تورهای جذاب برای توریست ها Dolphin Tour است که میتوان با دلفین ها در اقیانوس شنا کرد. به عنوان اولین گشت در جزیره زنگبار با دوستانم تصمیم گرفتیم که این تور را برویم.
با پرس و جو دیدم که تور نیم روزه آنرا آژانس های زیادی اجرا می کنند اما نمی خواستیم پول اضافی پرداخت کنیم و تصمیم گرفتیم یک ماشین بگیریم و در آنجا هم یک قایق پیدا کنیم.
صبح ساعت ۷ از شهر سنگی Stone Town به سمت روستای کیزیمکازی Kizimkazi در جنوب جزیره راه افتادیم. حدود یک ساعت در راه بودیم و از یک منطقه که دو طرفه جاده درختهای کهنسال انبه سقفی زیبایی برای جاده درست کرده بودند گذر کردیم.

در کیزیمکازی که یک درخت باوباب بسیار بزرگ داشت ماشین توقف کرد. چند نفر فین و عینک غواصی و اسنورکل اجاره می دادند و چند قایق ران هم حضور داشت. فین و عینک سایز مناسب انتخاب کردیم و سوار قایق شدیم. تقریبا یک ساعتی در در یا گشت زدیم. موجها خیلی بلند بودند و گاهی آب داخل قایق می ریخت. قایق ران به ما اشاره ای کرد که در دور دست دلفین ها را نگاه کنیم اما من چیزی ندیدم. چند دقیقه بعد دسته های بزرگ دلفین که شاید بیش از ۳۰ فرد می شدند از زیر قایق ما رد شدند. شوکه شده بودم و فریادهای قایق ران که Jump Jump می گفت را نمی فهمیدم. می ترسیدم که اگر بپرم دیگر نبینمشان و ترجیح دادم که فقط از داخل قایق نگاهشان کنم.

به آرامی و با شکوه و وقار از زیر ما رد شدند و من مبهوت دیدن آنها بودم. کنی آنطرف تر از آب بیرون آمدند و نفس گرفتند و دوباره به زیر آب رفتند. چنان نزدیک بودند که صدای “فس فس” نفس کشیدنشان را به خوبی می شنیدم. قایق ران ما سعی رد مسیر آنها را زیر آب پیش بینی کند و دوباره در نقطه نفس گیری آنها قرار بگیرد اما اشتباه کرد و از آنها دور شدیم. یک ربع بعد دوباره دسته دلفین ها را پیدا کردیم و درست وسط دسته آنها قرار گرفتیم. اینبار کمی از هیجانم کاسته شده بود و با فرمان Jump  قایق ران شیرج خوبی وسط دسته آنها رفتم. وقتی نگاه کردم همه چیز را تار میدیدم و تازه متوجه شدم که وقتی شیرجه زده ام عینکم از جلوی چشمانم کنار رفته و دور گردنم آمده است. اهمیتی ندادم و حدود ۳۰ ثانیه زیر آب با آنها شنا کردم. آنقدر نزدیکم بودند که صدای جیغ های کوچکی را که برای برقراری ارتباط با هم ایجاد میکردند می شنیدم. همیشه فکر میکردم که این اصوات را فقط با دستگاه های مخصوص می توان دریافت کرد و شنید و حال که با گوشهای خودم داشتم اصوات آنها را می شنیدم بسیار هیجان زده شده بودم.

بالا آمدم و نفس تازه کردم. عینکم را درست بر صورت گذاشتم و دوباره به پایین نگاه کردم.
منظره بینظیری بود. دلفین ها از عمق برای نفس گیری به بالا می آمدند و از همه اطرافم دلفین داشت به سطح آب می آمد. از خوشحالی می خواستم در آب هوار بزنم. یک دلفین به یکطرف کج شده بود و دلفین کوچکی کنارش پوزه اش را به شکم مادرش چسبانده بود. حدس زدم که در حال شیر خوردن است.
در آن لحظه خوشبختی ای بالاتر از این نبود.
در حالی که سرم رو به پایین بود خودم را روی آب بر روی امواج رها کرده بودم، غرق در لحظه حال شدم.

مختصری درباره دلفین ها:
دلفین ها به راسته نهنگ ها (یا آب بازان) و زیر راسته نهنگ های دندان دار تعلق دارند. دسته ای از آنها مانند دلفین صورتی آمازون در آب شیرین زندگی می کنند اما اکثر گونه های آن در آب شور اقیانوس ها زیست می کنند.
عموما از ماهی تغذیه می کنند و با ارسال امواجی با فرکانس بالا در آب و دریافت بازتاب صوتی آن تصویری از محیط پیرامون خود در ذهن می سازند که به جهت یابی  شکار آنها کمک زیادی می کند.
تولید مثل کمی دارند و معمولا فقط یک بچه در هر سال به دنیا می آورند.

۴ نظر در “شنا با دلفین ها در اقیانوس”

 1. امیر فرنوش نوشته است:

  درود شهب عزیز
  سپاسگذارم که این سفرنامه زنگبار و شنای دلفینها رو گذاشتی تا دلتنگی ما رو چند برابر کنی و بازهم سپاسگذارم که باعث لمس این لحظه های رویایی برامون بودی.

 2. شهاب نوشته است:

  خواهش میکنم امیر عزیز
  خوشحالم که این روزهای خوب و پر هیجان رو در کنار شما بودم و این همه خاطرات خوب رقم خورد.
  به همسر محترم خیلی سلام برسونید

 3. صهبا نوشته است:

  چه لحظات شگفت انگیزی رو با این موجودات دوست داشتنی داشتید و ممنون از اینکه با این پست زیبا ،ما رو هم شریک کردین استاد عزیز.
  ای کاش ماهم در ایران می تونستیم Dolphin tour داشته باشیم،ای کاش

 4. شهاب نوشته است:

  خواهش میکنم صهبا جان
  ما در حد فاصل جزیره قشم تا هنگام دلفین داریم اما امکان شنا با آنها نیست. اگر شناگر خوبی باشید و یا تجیزات غواصی یا اسنورکلینگ شخصی داشته باشید میتونید در ساحل باسعیدو در قشم با آنها شنا کنید

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word