بازگشت به صفحه نخست

ماچوپیچو، شهر گمشده اینکاها

ماچوپیچو را صرفا به عنوان یک مکان تاریخی نباید نگاه کرد. یا به عنوان مکانی که هنر و معماری اینکاها را می توان در آنجا یافت. و یا به عنوان تنها شهر نسبتا سالم باقی مانده از حمله اسپانیولی ها. بلکه ماچوپیچو عصاره ای است از قرن ها دانش تمدن اینکاها در شهرسازی، مهندسی، کشاورزی، نجوم و عرفان. این شهر تاریخی در حال حاضر به عنوان یکی از عجایب هفتگانه دنیای جدید شناخته می شود.

ماچوپیچو چنانکه جلوتر توضیح خواهم داد گنجینه  ای است که بیش از چهارصد سال رازهای زیادی از تمدن اینکاها را مخفی کرده بود تا اینکه بالاخره در سال ۱۹۱۱ کشف شد.

امپراطور اینکاها Pachacuti که در شهر کوزکو بر کل این امپراطوری حکومت میکرد، در حدود سال ۱۴۵۰ میلادی تصمیم گرفت که شهری بسیار پیشرفته بنا کند و از همه دانش اینکاها تا به آنروز را در ساخت آن استفاده کند. موقعیت بسیار خاصی برای آن در ۸۰ کیلومتری کوزکو و در رأس کوهستانی به نام “ماچوپیچو” به معنی “کوهستان پیر” در نظر گرفته شد و احداث آن آغاز گردید. البته ساخت آن بیش از عمر امپراطور به طول انجامید و پس از گذشت ۱۰۰ سال، شهر کم کم آماده بهره برداری شده بود که حمله اسپانیولی ها به این سرزمین آغاز می شود. پادشاه وقت اینکاها که شاهد پیشروی هر روزه ارتش اسپانیا و عدم کارایی سلاح های سرد اینکاها در مقابل اسلحه های گرم اسپانیولی ها بود دستور میدهد این شهر را پنهان کنند و تنها راه دسترسی به آنرا مسدود و با گیاهان استتار کنند.

بدین گونه این شهر به مدت چهارصد سال کاملاً پنهان ماند و بقیه شهرها و روستاهای اینکایی به طرزی وحشیانه توسط اسپانیولی ها غارت و تخریب شد.

در سال ۱۹۱۱ تاریخ شناسی آمریکایی به نام “هیرام بینگهام” با راهنمایی فردی محلی که به کوهستان های منطقه آشنا بود و در خرابه های ماچوپیچو زندگی می کرد موفق به پیدا کردن این شهر می شود و در یک همایش در دانشگاه ییل رسماً ماچوپیچو به جهانیان معرفی می کند.

البته قبل از بینگهام افرادی این شهر مخفی را یافته بودند و حتی یادگاری بر سنگهای آن کنده اند اما این افتخار بیشتر به بینگهام نسبت داده می شود.

ماچوپیچو بر بلندای کوهی به ارتفاع ۲۴۳۰ متر از سطح دریا واقع است. از دو بخش کلی شامل مسکونی و کشاورزی تشکیل شده است. بخش مسکونی شامل خانه ها، اقامتگاه پادشاه، معابد، تراس ها برای اجرای مراسم و تقویم های نجومی سنگی است و بخش کشاورزی از شیب های تراس بندی شده برای زراعت و خانه های کشاورزان و انبارهای غله تشکیل شده است.

برای بازدید از ماچوپیچو باید ابتدا به شهر کوزکو بروید و از آنجا با قطار به روستای آگوآس کالینته که به زبان اسپانیولی به معنی آبگرم است بروید. البته میتوانید با ماشین تا روستای اولانتای تامبو هم بروید و سپس سوار قطار بشوید. از آگوآس کالینته هر روز اتوبوس هایی ساعت ۶ صبح مسیر کوهستانی خاکی و باریکی را بالا میروند تا شما را به دروازه ورودیه ماچوپیچو برسانند. بهتر است بلیت اتوبوس را روز قبل تهیه کنید. بلیت ورود تهیه می کنید و داخل می شوید. اگر بخواهید اطلاعات کاملی از مجموعه داشته باشید میتوانید با پرداخت ۱۰۰ سول یک راهنما برای خود یا گروهتان بگیرید.

تعدادی لاما هم در محوطه رها هستند که عکاسی از آنها با پس زمینه ماچوپیچو بسیار زیبا خواهد شد.

توصیه میکنم صبح گشت کاملی در کل مجموعه بزنید که حدود ۴ تا پنج ساعت به طول خواهد انجامید و سپس بر بلندای بخش کشاورزی بروید و در سکوت ساعتی بنشینید و فقط به منظره مبهوت کننده پیش رویتان خیره شوید و از انرژی محیط نهایت استفاده را ببرید.

در بازگشت توصیه میکنم پاسپورتتان را بدهید تا مهر ورود به ماچوپیچو را در آن بزنند.

بازگشت به پایین را می توانید پیاده بیایید که دو تا سه ساعت طول می کشد و یا با همان اتوبوس ها بیایید که البته دوباره باید بلیت تهیه کنید.

برای مشاهده تور پرو بر روی این نوشته کلیک کنید

۳ نظر در “ماچوپیچو، شهر گمشده اینکاها”

 1. نیر نوشته است:

  سلام
  سفرت همیشه سرشار از لحظه های به یاد ماندنی
  عکسهاتون بسیار زیباست وتوصیفتون زیباتر
  باسپاس بیکران

 2. شهاب نوشته است:

  ممنونم نیر عزیز
  جای شما را بسیار خالی کردیم

 3. مهسا نوشته است:

  دلم می خواست جای اولین فردی بودم که این مکان و دیده و کشف کرده… چه هیجانی داشته… و سوال با چه نوع پوشش گیاهیی این منطقه رو استتار کرده بودن که از حمله دور شده. باتوجه به ارتفاع و چیزی که از عکس پیداست گیاه علفی بوده… ولی نحوه کاشت مهم بوده که خطای دید ایجاد کنه… مرسی از شما برای به اشتراک گذاشتن این سفر با ما… بسیار زیبا بود توصیفتون

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word