بازگشت به صفحه نخست

پاموکاله

مجموعه پاموکاله Pamukkale که به زبان ترکی به معنی “قصر پنبه ای” است در جنوب شرقی ترکیه و فاصله ۲۰ کیلومتری شهر دنیزلی Denizli قرار دارد. این مجموعه که یک سایت میراث جهانی است شامل چشمه های آب گرم، حوضچه های رسوبی کربنات کلسیمی، استخر باستانی و شهر باستانی هیراپولیس Hierapolis است. از بیش از ۲۰۰۰ سال پیش مردم از سراسر اروپا برای استفاده از خواص درمانی این آبگرم و حوضچه های رسوبی آن به شهر هیراپولیس می آمدند که باعث رونق این شهر شده بود. در حال حاضر نیز هتل ها و هاستل های متعددی در این محدوده برای توریست ها احداث شده است. مجموعه پاموکاله دارای ۱۷ چشمه آبگرم است که دمای آنها بین ۳۵ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد است. آب گرم که دارای املاح کربنات کلسیم فراوان است با پایین آمدن از بالای تپه، حوضچه هایی را تشکیل میدهد که رسوبات آهکی آن ته نشین می شود و گاز دی اکسیدکربن آزاد میکند. ورودیه مجموعه ۲۵ لیر است و برای ورود به استخر باستانی باید ۵۰ لیر دیگر بپردازید. یکی از بهترین حس هایی که تجربه کرده ام این استخر باستانی بود. دمای آب استخر ۳۶ درجه سانتی گراد (معادل دمای بدن انسان) بود و آرامشی شبیه جنین در رحم مادر را به من القاء میکرد. ساعتها در آنجا بودم تا اینکه با پایان یافتن ساعت کاری مجموعه مجبور به خروج از آب شدم. توصیه میکنم اگر به آنتالیا سفر میکنید یک روز صبح زود اتوبوس به مقصد دنیزلی بگیرید و از آنجا با یک تاکسی به پاموکاله بروید. کل رفت و برگشت شما (غیر از ورودیه ها) کمتر از صدهزار تومان خواهد شد.

۳ نظر در “پاموکاله”

 1. هانیه کیایی نوشته است:

  ترکیه را جور دیگر باید دید( بک پکری ) … مرسی از نمایش بُعدی دیگر ازین کشور به ایرانی ها با عملکرد : خرید هتل ، هتل خرید، گاهی ما بینش یه دیسکویی چیزی

 2. شهاب نوشته است:

  هانیه جان
  خوشبختانه فرهنگ درست سفر کردن داره کم کم جای خودش رو در قشر جوان باز میکنه و امیدوارم این روند رو به رشد همچنان ادامه داشته باشه.
  ممنونم از اینکه نظرت را گفتی

 3. roozbeh نوشته است:

  طبق اظهارات تور لیدر ما، نام این استخر آب گرم بعد بازدید کلیوپاترا به نام خودش معروف شد. من آفتاب سوختگی داشتم اما این استخر به طرز معجزه آسایی سوختگیهام رو التیام داد - احساس فوق العاده ای بود!

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word