بازگشت به صفحه نخست

مشاهده بزرگترین جانور روی کره زمین

همیشه دیدن جانوارن خاص و منحصر به فرد برایم جذاب بوده است اما مشاهده بزرگترین پستاندار روی کره زمین بیش از هر موجودی وسوسه ام می کرد. زمانی که مشغول برنامه ریزی تور سریلانکا بودم، در کتاب لونلی پلانت Lonely Planet خواندم که در ماه های دسامبر و ژانویه برخی از انواع نهنگ ها از جمله نهنگ آبی برای زادآوری به سواحل جنوبی این کشور می آیند. جستجویی کردم تا ببینم چگونه می شود برای دیدن این جانور عظیم الجثه اقدام کرد. در جایی خواندم که از شهر میریسا Mirisa قایق های موتوری ای هستند که گردشگران را به اقیانوس می برند و این موجودات باشکوه را نشان می دهند. تصمیم گرفتیم که در طول برنامه یک شب را در میریسا بخوابیم تا بتوانیم روز بعد برای دیدن نهنگ به اقیانوس برویم.


از روز قبل بلیت قایق که حدود ۱۷ دلار برای هر نفر بود را تهیه کردیم و صبح ساعت ۷ راهی بندر شدیم تا سوار قایق موتوری شویم. قایق دو طبقه بود و حدود ۱۰ متر طول داشت. مجموعا حدود ۳۰ نفر سوار آن شدیم اما دو برابر این هم قایق ظرفیت داشت. کمی زنجفیل به همه دادند که برای جلوگیری از حالت تحوع مفید است. همچنین موز و یک تکه نان با پنیر نیز بین همه همسفران توزیع شد. راه افتادیم و همینکه از موج شکن بندر خارج شدیم با امواج بلندی که گاه به یک و نیم متر میرسید مواجه شدیم. حدود دو ساعت را به همین منوال طی کردیم بطوریکه حال برخی از سرنشینان قایق بخاطر تلاطم ها کاملا بد شده بود. ناگهان قایق به سرعت خود اضافه کرد. ظاهرا از پشت بیسیم به ناخدا خبر مشاهده نهنگ در چند کیلومتری داده شده بود. ده دقیقه بعد به محلی رسیدیم که قبل از ما دو قایق دیگر رسیده بودند. نهنگ آبی چندبار نفس میگیرد و سپس یک غوص عمیق میرود و تا یک ساعت به زیر آب می رود. ظاهراً فرصت را از دست داده بودیم.
قایق ها کمی پراکنده شدند زیرا گفته میشد چندین نهنگ بوده اند و ممکن است همچنان در آن حوالی نهنگی برای تنفس از آب بیرون بیاید.
همین اتفاق هم چند دقیقه بعد رخ داد و ناگهان در فاصله ۳۰ متری قایق ما، آب تا ارتفاع ۳ متر در هوا پخش شد. تنها تصویری که من دیدم فقط ذرات آب معلق در هوا بود. دعا میکردم باز هم از آب بیرون بیاید. یک دقیقه بعد کاپیتان فریاد زد که به طرف دیگر قایق نگاه کنیم و ناگهان آب به هوا بلند شد. این بار توانستم مجرای تنفسی نهنگ را ببینم که چگونه باز و بسته شد و هوا را با فشار به بیرون داد همچنین باله کوچک پشت آن را نیز دیدم.
راسته نهنگ ها بر خلاف بقیه پستانداران که مجرای تنفسی در جلوی جمجمه قرار دارد، برای تنفس راحت تر در آب، مجرای تنفسی شان در پشت جمجمه واقع است.
بار دیگر هم نهنگ برای تنفس به سطح آب آمد و توانستم قسمت کوچکی از پشت کمرش را که پس از دم و بازدم روی آب مشخص شد ببینم و سپس یک دم V شکل بسیار بزرگ از آب بیرون آمد که به راستی به اندازه کل قایق موتوری ما بود.
وقتی دم نهنگ بیرون می آید به مفهوم آن است که به یک غوص عمیق می رود و ممکن است تا ساعتی دیگر بیرون نیاید.
بسیار شگفت زده بودم از دیدن این غول آرام اقیانوس که بزرگی اش برازنده عظمت اقیانوس ها بود.
در راه بازگشت هم یک نهنگ براید مشاهده کردیم که شاید نصف اندازه نهنگ آبی بود. شعف عجیبی داشتم و بارها صحنه مشاهده نهنگ ناخودآگاه در ذهنم مرور میشد. کلی در قایق جیغ و هورا کشیدیم و انرژی و هیجان خود را در بازگشت تخلیه کریدم تا این که دو ساعت بعد در همان بندر از قایق پیاده شدیم.

.
مختصری در مورد نهنگ ها:
راسته نهنگ ها راسته ای از پستانداران کاملا آبزی هستند که فاقد مو و لاله گوش ( که در بقیه راسته ها وجود دارد) هستند. از دو زیر راسته تشکیل شده اند که شامل:
۱- نهنگ های دندان دار شامل دلفین ها، پورپویزها، نهنگ های قاتل و غیره می شوند که از ماهی و پستاندارانی مثل فک ها و سایر پستانداران دریایی تغذیه می کنند.
۲- نهنگ های بالن دار که بجای دندان رشته های بلندی برای فیلتر کردن آب دارند و از پلانکتون ها (موجوداتی ذره بینی در آب ها)، کریل (نوعی سخت پوست کوچک) یا ماهیان کوچک همچون ساردین ها تغذیه می کنند.

نهنگ آبی به عنوان بزرگترین پستاندار کره زمین حدود ۱۹۰ تن وزن و ۳۰ متر طول دارد. برای درک عظمت آن کافیست بدانید که حجم قلب آن اندازه یک فولکس قورباقه ای است.
طول دوره بارداری آنها حدود ۱۲ ماه است و هر بار تنها یک بچه به دنیا می آورند که حدود ۷ متر طول و ۲/۵ تا ۴ تن وزن دارد. طول عمری حدود ۸۰ تا ۹۰ سال دارند و با جمعیت کم (در فهرست گونه های در خطر انقراض IUCN قرار دارند) در آبهای عمیق اکثر اقیانوس ها دیده می شوند و گاهی برای زادآوری به نزدیکی سواحل می آیند.

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word