بازگشت به صفحه نخست

اسنورکلینگ، یک فعالیت مفرح آبی

فکر میکنم برای اسنورکلینگ کلمه مترادف فارسی نداشته باشیم اما این فعالیت ورزشی مفرح در واقع غواصی بدون کپسول است و در آن فرد فقط از عینک غواصی (ماسک)، لوله (اسنورکل) و کفش غواصی (کلمه کفش غواصی اشتباه است و منظور فین یا همان وسیله ای است که به پا متصل میشود تا به غواص کمک میکند حجم بیشتری از آب را جابجا کند و در نتیجه سریعتر حرکت کند) استفاده می‌کند.
این فعالیت بیشتر در سواحل مرجانی انجام می‌شود که هم کم عمق است و هم تنوع ماهیان بیشتری وجود دارد تا لذت آن دو چندان شود. از جمله بهترین سواحل دنیا برای اسنورکلینگ می توان به جزایر دریای کارائیب، سواحل مرجانی استرالیا، جزایر مالدیو، جزایر قناری و بسیاری از مجمع الجزایر جزایر اقیانوسیه اشاره کرد.


برای اسنورکلینگ باید اصول شنا کردن مانند نفس‌گیری، ماندن روی سطح آب و نحوه حرکت در آب را بلد باشید و در اینصورت حتی در تجربه اول هم به راحتی کار با این تجهیزات را فرا خواهید گرفت. کسانی که تجربه اسنورکلینگ را دارند تأیید می‌کنند که شنا با این ابزارها بسیار آسان تر است و خستگی کمتری را برای انسان ایجاد می‌کند.

در اینجا به چند نکته‌ای که معمولاً برای مبتدیان مشکل ایجاد می‌کند می‌پردازم.

الف- معمولا شیشه داخلی ماسک شما بخار می کند که اتفاقی بسیار متداول است. می‌توانید از اسپری‌های ضدبخار استفاده کنید. اگر در دسترس نبود یک قطره مایع ظرفشویی یا شامپوی شفاف داخل هر شیشه بچکانید و با انگشت آنرا بر روی شیشه پخش کنید. اگر آن هم ‌موجود نبود آب دهان آخرین راهکار است.

ب- معمولا آب وارد ماسک می‌شود و جلوی دید شما را می‌گیرد. این مشکل بخصوص برای آقایانی که ریش و سبیل دارند بیشتر اتفاق می‌افتد. ابتدا زمانی که ماسک را به صورت می‌گذارید دقت کنید که همه موهای سر خود را به بالا بدهید تا زیر ماسک نروند زیرا باعث ورود آب می‌شوند. سپس کش ماسک را محکم کنید به اندازه‌ای که ماسک روی صورت شما محکم قرار گیرد اما به بینی و پیشانی فشار وارد نکند. دقت کنید که گوش‌های شما زیر کش قرار نگیرند چون در دراز مدت آزار دهنده خواهد بود.
موقع ورود به آب هم نرم و آهسته وارد شوید تا ماسک جابجا نشود و باعث ورود آب به ماسک شود.
حال اگر در داخل آب بودید و آب وارد ماسک شد، نیازی نیست به سطح بیایید و ماسک را از صورت بردارید. کافیست سر خود را عمودی نگه دارید و با فشار، هوا را از بینی خارج کنید. فشار هوای خارج شده از بینی، آب ماسک را به همراه خود خارج خواهد کرد.


ج- آب وارد لوله هوا می‌شود. در لوله‌های جدید این مشکل با قرار دادن یک سوپاپ حل شده و به محض اینکه لوله داخل آب می‌رود مسیر آن بسته می شود و اجازه ورود آب را نمی‌دهد.
در لوله‌های قدیمی‌تر هم کافیست یک فوت محکم داخل لوله بکنید تا آب از لوله خارج شود و سپس راحت تنفس کنید.
دقت کنید زمانی که به زیر سطح آب می‌روید و هوای ریه خود را خارج می‌کنید، موقع بالا آمدن لوله را از دهان خارج کنید تا موقع نفس گرفتن آب وارد دهان شما نشود.

د- چون داخل آب هستید ممکن است متوجه سوختگی پوست خود نشوید. به شدت توصیه میکنم با لباس شنا که آستین دارد  به این فعالیت بپردازید و در غیر اینصورت از کرم های ضد آفتاب که ضد آب هم هستند استفاده کنید و کل پشت بدن خود، حتی پاشنه ها را کرم بزنید. کرم های معمولی در داخل آب در کمتر از یک ربع شسته می‌شوند و اثر خود را از دست می‌دهند.

در آخر توصیه میکنم لوازم شخصی خود را داشته باشید زیرا در بسیاری از سواحل ممکن است فین مناسب پای شما و یا ماسک مناسب صورت شما یافت نشود و یا کیفیت مطلوب را نداشته باشد.

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word