بازگشت به صفحه نخست

چگونه انسان بدون مو شد

بار دیگر فرصتی پیش آمد تا در جمع همسفرانی دوست داشتنی، به عنوان راهنمای تور به ماداگاسکار سفر کنم.
با دیدن مردم قبایل غرب ماداگاسکار که ساکالاو نامیده می شوند، یاد مطالعات رفتارشناسی تکاملی ای که قبلاً داشتم افتادم.
بطور کلی اگر می خواهید رفتارهای انسان امروزی را ریشه یابی کنید بهتر است آن رفتار را در قبایل بدوی بیابید و سپس تغییر تدریجی آن را تحلیل کنید.
ساکالاوها هر روز به کنار رودخانه می آمدند تا بدن خود را بشورند و با توجه به این که تنوع قابل توجهی از نخستی ها (خویشاوندان دور انسان) در آن ناحیه زیست میکردند که هیچ یک تمایلی به استحمام نداشتند، این رفتار انسان جالب توجه بود. حتی خویشان نزدیک تر ما یعنی اورانگوتان، گوریل و شامپانزه ها نیز کاملا آب گریز هستند و صرفا نگاه رفع عطش به آب دارند.
با توجه به گرمای بالا و رطوبت منطقه شستشوی بدن برای این بومیان ضروری است تا دچار بوی بد بدن و تجمع باکتری در سطح پوست نشوند اما چرا فقط این اتفاق برای انسان می افتد؟
به نظر میرسد حدود ۵ میلیون سال پیش پس از فرود آمدن نیاکان بشر از درخت و انتخاب زندگی بر روی زمین و سپس شروع زندگی یکجا نشینی، به دلیل استفاده از مکان ثابت، مورد هجوم انگل ها قرار گرفتند. نداشتن مو مزیتی برای جذب کمتر انگل ها و دفع راحت تر آنها به شمار می آمد. با حذف مو، همزمان رنگدانه های سیاه در پوست ایجاد شد که مقاومت پوست برای مقابله با اشعه ماوراء بنفش خورشید بیشتر شود.
اما از آنجا که مو کار عایق حرارتی پوست را هم انجام میداد، لازم بود تا جایگزینی برای آن ایجاد شود که چربی زیر پوست به عنوان یکی دیگر از تفاوتهای ما با سایر نخستی ها در زیر پوست ما ایجاد شد. سپس غدد تولید کننده عرق نیز برای خنک کردن سطح بدن در هوای گرم همزمان پدیدار شدند که این نیز در کل نخستینی ها، فقط در گونه انسان یافت می شود.
هرچند که دزموند موریس نظریه ای را مبنی بر بی مو شدن انسان بخاطر افزایش لذت جنسی نیز مطرح میکند و اضافه می کند که ماده ها در انسان برای جایگزین کردن موی سطحی کمتر نسبت به مردها، چربی زیر پوست بیشتری دارند، اما همچنان نظریه اول محکم تر به نظر میرسد.
غدد تولید عرق به همراه آب، مقداری املاح، چربی و فرومون به سطح پوست می آورند که شرایط لازم را برای رشد باکتری ها فراهم می کند. از اینرو انسان برای جلوگیری از بوی بد بدن و جلوگیری از ایجاد بیماری ها، نیازمند به استحمام شد.
راهی که بیش از پنج میلیون سال طی شد تا امروز ساکالاوها را برهنه در کنار رودخانه های غرب ماداگاسکار در حال استحمام ببینیم

۱ نظر در “چگونه انسان بدون مو شد”

  1. بهار نوشته است:

    خیلی جالب بود، یعنی علت پرمویی و کم مویی نژادهای مختلف هم بخاطر شرایط آب و هوایی محیط زندگیشون میتونه متغیر باشه؟

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word