بازگشت به صفحه نخست

ملاحظات ایمنی در سفر

ملاحظات ایمنی در سفر
۱- همیشه کپی از بلیت و پاسپورتتان را در سفر همراه ببرید و یا دو موبایلتان ذخیره کنید.
۲- هیچ وقت اجازه ندهید در خیابان و یا هر مکان عمومی کسی ببیند شما بیش از ۵۰ دلار دارید. در برخی از جاهای دنیا همراه داشتن ۱۰۰ دلاری با سرقت پول و مجروح شدن شما برابر است.
۳- اگر به کشورهای ناامن و یا محله‌های ناامن می‌روید هیچ چیز گرانقیمت در خیابان همراه خود نداشته باشید و فقط مقدار کمی پول مثلا ۱۰ تا ۲۰ دلار در جیب بگذارید که اگر مورد خفت‌گیری واقع شدید آنرا بدهید. دزدان دوست ندارند دست خالی برگردند و اگر ببینند هیچ چیزی ندارید ممکن است به شما آسیب بزنند.
۴- همواره برای چنج پول بصورت گروهی به داخل صرافی بروید.
۵- از همراه بردن جواهر آلات در سفر جداً پرهیز کنید.
۶- امن‌ترین کار برای نگهداری پول قرار دادن آن در یک کیف پارچه‌ای و آویزان کردن به گردن یا زیر لباس است.
۷- همیشه صبح در هتل مقدار پولی که در آن روز نیاز دارید را از کیف پولتان خارج و در جیب بگذارید که مجبور نباشید برای یک خرید کوچک همه پولهایتان را به نمایش بگذارید.
۸- همیشه مقداری پول به عنوان پیش‌بینی نشده در جایی مخفی کنید.
۹- ترجیحاً گروهی سفر کنید و از گروه جدا نشوید.
۱۰- بیشترین میزان خفت‌گیری‌ها پس از تاریکی هوا اتفاق می‌افتد.
۱۱- همیشه تصور ‌کنید که همه نظافتچی‌های اتاق‌های هتل دزد هستند. بنابراین موقع خروج از اتاق هیچ چیزی از وسایلتان قابل برداشتن نباشد.
۱۲- بارها شده که بخشی از پول مسافران از گاوصندوق داخل اتاق برداشته شده. این را بدانید که همیشه یکنفر داخل هتل هست که رمز اصلی بازکردن گاوصندوق را می‌داند. هتل فقط نسبت به وسایل و پولی که به پذیرش در قبال دریافت رسید می‌دهید مسئول است.
۱۳- برای دریافت پول از دستگاه خودپرداز بهتر است از دستگاه‌هایی که داخل بانک قرار دارند و یا یک محوطه ایمن دارند استفاده کنید.
۱۴- در بسیاری از کشورها گدا فراوان است و دائماً سوالی می‌پرسند و به بهانه‌های مختلف دنبال شما راهی می‌شوند. با اولین توجه کردن به آنها و پاسخ اولین سوال دیگر گرفتار آنها هستید. در این مواقع بهتر است طوری رفتار کنید که انگار وجود خارجی ندارند و حتی به آنها نگاه نکنید.
۱۵- به عنوان یک قاعده شخصی که به آن رسیده‌ام عموماً تمام اماکن زیرِ زمین ناامن‌تر از روی زمین است. خلاف‌کارها زیرزمین را ترجیح میدهند.
۱۶- گاهی ممکن است بطور ‌ناخواسته کاری بکنید که خلاف قانون است و پلیس شما را بگیرد. مثلاً از یک محل عبور‌ ممنوع رد شوید. در این مواقع بهتر است فارسی حرف بزنید و وانمود کنید هیچ زبانی بلد نیستید.
۱۷- گاهی ممکن است پلیس از شما رشوه بخواهد و عدد سنگینی طلب کند. در اینصورت بیشتر از ۵ دلار ندهید و اگر قبول نکرد بگویید پس به اداره پلیس برویم اما آنجا گزارش خواهید کرد که رشوه‌خواری corruption کرده است.
۱۸- قبل از سفر کار با اپلیکیشن گوگل مپ را خوب یاد بگیرید زیرا این برنامه خیلی قابل اعتمادتر از هر کسی است که در خیابان از او آدرس می‌پرسید. معمولاً اگر از کسی آدرس پرسیدید و گفت دنبال من بیا، نقشه ای برای شما کشیده است.
۱۹- در کشورهای ناامن زمان سوار تاکسی شدن و یا هر ماشین محلی مسیر طی شده به سمت مقصدتان را بر روی نقشه گوگل چک کنید و اگر دور شد سریعاً تذکر دهید و اگر اهمیت نداد بلند بگویید بایستد. سعی کنید در کل مسیر نخوابید.
۲۰- اگر در صندوق عقب تاکسی چمدان دارید، مراقب باشید که زمانی که پیاده یا سوار می شوید تاکسی فرار نکند. بهتر است از راننده درخواست کنید که شخصاً درب صندوق را باز کند و در خارج کردن یا قراردادن چمدان کمکتان کند.
۲۱- همیشه فقط تاکسی های رسمی را سوار شوید.
۲۲- هیچوقت غریبه ها را به داخل اتاق خود در هتل راه ندهید.
۲۳- کلاب ها و بارهای ارزان یکی از جاهای تلکه کردن آدمهای کم تجربه در سفر است.
۲۴- بهتر است دوربین عکاسیتان را به مردم محلی ندهید تا از شما عکس بگیرند چون ممکن است به سرعت فرار کنند. بهتر است از سایر گردشگران خواهش کنید.
۲۵- در ترمینال ها، بنادر یا فرودگاه های محلی تا آنجا که ممکن است اجازه ندهید بارتان را باربرها حمل کنند و ترجیحاً خودتان حمل کنید.

۲۶- در بسیاری از جاهای دنیا دوست ندارند از چهره‌شان عکس بگیرید. در برخی کشورها اینکار جرم و تجاوز به حریم شخصی افراد است. این نکته را در مورد زنان مسلمان خیلی جدی‌تر بگیرید.

۲۷- در اقامتهاى محلى و یا هاستل‌ها، حتى به هنگام خواب و یا حمام هم پول و پاسپورتتان را کنار خود داشته باشید.

۲۸- در مناطقى که کمتر توریستى است و یا تفاوت زیادى از لحاظ فرهنگ بین مردم بومى و شما وجود دارد، احتیاط لازم را در پوشیدن لباس‌هاى پوشیده‌تر و همینطور برقرارى ارتباط با مردم در نظر بگیرید.

۲۹- بهتر است همیشه یک گوشی زاپاس و یا تبلت که از قبل باهم سینک شده باشند همراه خود داشته باشید تا در صورت سرقت شدن، همه اطلاعاتتان را از دست ندهید.

۳۰- اگر دوربین عکاسی دارید بهتر است حتما بند داشته باشد و بند آنرا در کل مدت گشت زدن به دور گردن و یا شانه طرف دیگر بی‌اندازید. اگر بند به روی یک شانه باشد به راحتی قابل قاپیدن است.

این مطلب مسلماً کامل نیست. تجربیات خود را در زیر بصورت کامنت بنویسید تا این مطلب را به مرور کامل تر کنم. متشکرم.

۷ نظر در “ملاحظات ایمنی در سفر”

 1. شهرزاد اجتهادى نوشته است:

  ١-ترجیحاً در شب و مناطق تاریک از گوشى موبایل براى عکاسى و یا چک کردن نقشه استفاده نکنید، احتمال قاپیده شدن گوشى بسیار زیاد است ( تجربه اخیر خود من)
  ٢- تمامى اطلاعات و دانش سفر خود را در گوشى موبایل ذخیره نکنید تا با از دست دادن آن دچار سردر گمى نشوید، یا یک گوشى هرچند ساده زاپاس همراه داشته باشید.
  ٣- در مناطقى که کمتر توریستى هست و یا تفاوت زیادى از لحاظ نژادى بین مردم بومى و شما وجود دارد، احتیاط لازم را در پوشیدن لباس هاى پوشیده تر و همینطور برقرارى روابط دوستانه در نظر بگیرید.
  ۴- در اقامتهاى محلى و یا هاستلها حتى به هنگام خواب و یا حمام هم پول و پاسپورت خود را به همراه ببرید.
  ۵- در صورت استفاده از حمل و نقل محلى(چه هیچهایک و یا حمل و نقل غیر رسمى ارزانتر) در طول مسیر بیدار بمانید و مسیر را از طریق گوگل مپ چک کنید.
  ۵- نداشتن کارت اعتبارى در ذهن جهانگردان دیگر تعریف نشده است، همسفرانتان را از همراه داشتن حجم زیاد پول نقد براى کل مدت سفرتان آگاه نکنید.
  ۶- معمولاً استفاده از آبهاى راکد در مناطق مختلف میتواند حاوى ویروسها و یا انگلهایى باشد که بدن شما با آنها بیگانه است و میتوانند مشکلات اساسى در گوش، گوارش و یا بینایى شما ایجاد کنند.
  ٧-در صورت بروز بیمارى در سفر به بیمارستانهاى بزرگ و معروف مراجعه کنید و اگر برایتان امکان دارد حتماً دستورات پزشک را با پزشکى آشنا در ایران درمیان بگذارید، گاهى یک پزشک به دلیل نا آشنایى با محیط و شرایط زندگى شما کاملاً در تشخیص مشکل دچار اشتباه میشود.

 2. شهرزاد اجتهادى نوشته است:

  ٨-در صورت تمایل به اجاره خودرو و موتور سیکلت از گذاردن اصل پاسپورتتان در ازاى تحویل وسیله نقلیه خود دارى کنید.
  ٩-پولتان را در کیفى که در قفسه هاى کابین هواپیما میگذارید قرار ندهید، گاهى مسافران و یا مهماندارها براى جا دادن تمام وسایل، آنها را جا به جا میکنند.
  ١٠- بهتر است قفل رمز دار و محکمى به همراه داشته باشید، تا حتى اگر وسایل معمولتان را هم در کمدهاى هاستل و یا هتل میگذارید از آن استفاده کنید.
  ١١-گاهى براى عبور از مرزها از شما میخواهند مبلغ مشخصى پول را نشان دهید( مرز زمینى تایلند)، در حضور سایرین پول را شمرده و تحویل دهید، سپس بعد از دریافت مجدداً شمارش کنید.( در تجربه من ١٠٠ دلار کم بود، که کارمند مربوطه گفت ببخشید توى دستگاه اسکنر جا مونده بود)

 3. Mohmad نوشته است:

  سلام، عالی بود، خیلی ممنون، یادمه در کتاب سفرهای آقای فرهاد کاشانی هم نکات خوبی نوشته بودند، که برای علاقه مندان میتونه مفید باشه.☘❤

 4. امین نوشته است:

  سپاس فراوان از نکات خوبی که یادآوری کردید..
  در مورد رشوه جاهای بستگی به کشور مورد نظر داره.. چون من شنیدم قانون رشوه دادن تو کشورهای آسیای میانه و در کل جمهوری های سابق شوروی فرق میکنه به طور مثال در جمهوری آذربایجان دست ما تقریبا به هیچ جا بند نیست وحتی فرمانده شخص رشوه گیرنده هم اعتنایی به اعتراض شما نخواهد کرد و شاید به شما جرم امیتی هم ببندن! و باتوجه به پایین بودن نرخ پلیس ها بهتره که پول رو بپدازیم و به قول معروف ضرر بهتر از رسوایی هست.
  مگر در مواردی که مبلغ بسیار بالا باشه که اون قضیه اش فرق میکنه وباید با تمام قوا جلوش ایستاد.
  یه نکته که یادم اومد هم اینه که در مناطق مرزی به خصوص مرزهای زمینی مواظب شیادهایی که از شلوغی و بی نظمی سوء استفاده میکنن و خودشون رو مامور مرزی معرفی میکنن و درخواست پول میکنن باشیم.

  در کل بسیار استفاده کردم از این مطلب..بدون نقص بود..مرسی

 5. حسین پوریاقوتی نوشته است:

  با سلام
  علاوه بر نکات بالا که بسیار حایز اهمیت هستند در برخی از شهرهای توریستی خصوصا در اروپا دزدها و کیف قاپ از شگردهای جدید روانی استفاده می کنند، مثلا در شهرهای ایتالیا خصوصا رم و فلورانس شخصی به شما نزدیک شده و تبلیغ چیزهایی مثل جاسویچی و یادگاری های مختلف با قیمت پایین را کرده و دور می شود (که شما یا آنرا می خرید یا نمی خرید) و بلافاصله پس از آن شخصی با یونیفورم (به ظاهر پلیس) به شما نزدیک شده و ادعا می کند که پلیس است و شما قصد خرید مواد مخدر از آن شخص را داشته اید و می خواهد که برای اثبات غلط بودن آن کیف پول خود را نشان دهید، از نظر روانی برخی اشخاص برای اثبات بی گناهی می خواهند سریعا کیف خود را نشان دهند که چیزی نخریده اند و بیرون آوردن کیف پول همانا و سرقت آن همانا. این افراد معمولا به صورت تیمی کار می کنند و هر گروه از آنها حداقل ۳ یا ۴ نفر می باشند که همگی برای کنترل اوضاع در نزدیکی شما هستند. معمولا این افراد از زور استفاده نمی کنند ولی در صورت درگیری قطعا تعداد آنها بیشتر از شما خواهد بود!

  در شهرهایی مثل برلین نیز گروهی به ظاهر مشغول بازی گل یا پوچ با لیوان هستند و گروهی ۷-۸ نفره هم در ظاهر در حال این بازی و برنده شدن پشت سر هم هستند، در واقع این افراد همگی عضو یک تیم بوده و به دنبال طعمه می گردند، نزدیک شدن به این گروه ها حتی برای تماشا هم ممکن است برای شما دردسر ساز شود (کما اینکه یکبار برای من اینطور شد) و حتی پلیس آلمان نیز قدرت برخورد با آنها را ندارد! لذا توصیه می شود به هیچ وجه به این افراد نزدیک نشوید!

 6. Navid نوشته است:

  ترجیحا به مناطق نا امن سفر نکنیدکه باعث سود دایما به فکر راه چاره برای جلوگیری از اتفاق بد باشید. بیشتر کشورهای دنیا مناطقی دارند که حتی شهروندان انجا هم تمایلی به رفتن به این محلها ندارند.‌پس ابتدا و قبل از رفتن به سفر مطالعه کافی در موزد کشور یا شهر مورد نظر داشته باشی. از تورهای محلی یا اژانسهای تورگردانی که در هر کشور به صورت رسمی وجود دارد استفاده کنید

 7. مینا رستمی نوشته است:

  انچه شاید بتوان اضافه کرد :
  ادرس و شماره تماس سفارت یا دفتر کنسولی ایران در شهر یا کشور مقصد را حتما همرا داشته باشید.
  ادرس و شماره تماس منزل در شهر و کشور مبدا و محل اقامت خود در مقصد را حتما همراه داشته باشید
  توصیه های امنیتی و تذکرات در مورد اماکن مورد بازدید و همچنین هتل ها ، رستوران ها و فرودگاه ها را حتما جدی بگیرید. گاهی اوقات عدم توجه یا سهل انگاری دردسرهای فراوانی را به وجود می اورد .
  همراه داشتن کیف کمک های اولیه بسیار کامل شاید فقط باعث اضافه کردن وزن و حجم به بار شما باشد . داروهای ضروری و ابتدایی ترین موارد کمکی شاید اولویت بیشتری نسبت موارد بسیار حرفه ای تر داشته باشند. زیرا در صورت بروز صدمه عقلانی ترین حرکت مراجعه به پزشک و اورژانس است. و موارد حمل شده توسط شما اصولا کاربردی نخواهد داشت.
  در مورد خانم هایی که تنها سفر می کنند به خصوص در مقاصدی که کمتر توریستی هستند شاید گاهی دروغ گفتن هایی نظیر اینکه همسرم منتظرم است .. ما یک گروه هستیم … من با دوست پسرم سفر می کنم و در شهر بعدی در انتظارم است و غیره راه گشا باشد در جلوگیری از ایجاد مزاحمت های احتمالی . در سفرهای طولانی به دست داشتن حلقه ای صوری در دست شاید بهتر از دروغ گفتاری عمل کند . در اماکن شلوغی که ممکن است مزاحمت های احتمالی نگاهی و گفتاری و یا حتی جدی تری هم به وجود اید بهتر است که کنار خانواده ها یا گروه کودکان و زنان جای بگیرید و به صورتی در دایره امنیتی انها باشید
  .

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word