بازگشت به صفحه نخست

ملاحظاتی برای پرواز امن و راحت

زمانی که از مکزیک بر می گشتم با یک پرواز ۵ ساعته به پرو آمدم و پس از ۱۰ ساعت توقف در لیما راهی برزیل شدم و پس از ۷ ساعت توقف در سائو پروازی ۱۵ ساعته تا دوحه داشتم و در نهایت پس از ۳ ساعت توقف راهی ایران شدم که از زمان راهی شدن به فرودگاه تا رسیدن به منزل حدود ۲/۵ روز طول کشید. شخصاً این زمان و این تعداد هواپیما عوض کردن برایم آزار دهنده نبود که این به لطف رعایت برخی نکات در پرواز بود. تصمیم گرفتم برخی که به ذهنم می رسد را با شما به اشتراک بگذارم.

ملاحظاتی برای پرواز امن و راحت:
۱-  حتما شب قبل از پرواز استراحت کافی داشته باشید و اگر پرواز شما بعد‌ازظهر است تمام کارهای آن روز را لغو کنید تا بدون استرس به فرودگاه بروید.
۲- ترجیحاً پرینت بلیت یا عکس آنرا در گوشی موبایل همراه داشته باشید.
۳- هیچ وقت لوازم گرانقیمت و پول را در قسمت بار هواپیما نفرستید.
۴- دقت کنید که هیچگونه اشیاء برنده مانند چاقو (حتی کوچک)، قیچی و غیره و نیز اسپری، عطر و هرگونه مایعات بیشتر از ۵۰ میلی گرم را اجازه ندارید همراه خود داخل هواپیما ببرید و باید در چمدان بگذارید که به قسمت بار برود.
۵- همراه داشتن باتری های بزرگ لیتیومی و یا باتری های سرب دار همیشه دردسر آفرین است.
۶-  اگر پرواز شما دارای یک کانکشن در بین مسیر است، اولین کاری که باید انجام دهید تنظیم ساعت‌تان به وقت محلی در فرودگاه بین مسیر است.
۷- حتماً یکساعت قبل پرواز در جلوی گیت سوار شدن هواپیما حاضر باشید.
۸-  به هیچ وجه بار کسی که ادعا می‌کند اضافه بار دارد را تقبل نکنید.
۹- در اکثر ایرلاین ها از قبل میتوانید به وبسایت ایرلاین رجوع کنید و صندلی خود را انتخاب کنید و یا به آژانسی که بلیت خریده اید بگویید که صندلی دلخواهتان را برای شما انتخاب کند.
۱۰- صندلی کنار درب Exit هواپیما معمولاً جای پای بیشتری دارد اما پشتی آن به عقب نمی‌رود. این‌مسئله در پروازهای طولانی اذیت کننده خواهد بود.
۱۱- همواره چمدانتان را قفل کنید و از کاور برای چمدان استفاده کنید.
۱۲- اگر لوازم شکستنی داخل ساک خود دارید موقع تحویل چمدان به کانتر، تاکید کنید که بر چسب شکستنی (Fragile) بر روی آن بزنند.
۱۳- در ایرلاین‌هایی مثل ایرلاین‌های اروپایی که آمار سرقت لوازم داخل چمدان بالاست، هرچه صبر کنید و در آخرین لحظات کارت پرواز بگیرید بهتر است.
۱۴- در بسیاری از ایرلاین‌ها در صورتی که چمدان شما یک یا چندروز دیرتر برسد میتوانید تا یک سقف مشخص شده موارد ضروری مانند دستگاه ریش‌تراش و مواردی از این دست را خرید کنید و با ارائه فاکتور هزینه آن را از شرکت هواپیمایی دریافت کنید.
۱۵- اگر زیاد اهل سفر هستید بهتر است به وب سایت ایرلاین بروید و در آنجا رجیستر کنید و زمان گرفتن کارت پرواز شماره عضویت اعلام کنید تا به امتیاز شما اضافه شود و در آینده بتوانید از خدمات بیشتر ایرلاین بهره ببرید.
۱۶- اگر توقف بین مسیر شما (کانکشن) زیاد است، قبل از پیاده شدن از هواپیما، یک‌ پتو از داخل هواپیما بردارید و به قسمت استراحتگاه فرودگاه (Rest Area  (که در اکثر فرودگاه‌های بزرگ وجود دارد بروید و پس از اینکه ساعت موبایلتان را تنظیم کردید سعی کنید بخوابید. اگر فرودگاه استراحتگاه نداشت یک گوشه خلوت و کم نور بهترین گزینه است.
۱۷- ما گاهی در توقف‌های طولانی در فرودگاه خوردن آب را فراموش می‌کنیم. کم آبی می‌تواند عوارضی مانند سردرد، تهوع و سرگیجه در پروز ایجاد کند.
۱۸- اگر عادت به خوابیدن بر روی صندلی هواپیما ندارید بهتر است از قرص ملاتونین استفاده کنید که هورمون‌های بدن شما برای خواب را تنظیم می‌کند.
۱۹- در برخی ایرلاین‌های ارزان قیمت، پتو و غذا رایگان نیست. توصیه می‌کنم یک لباس گرم و کمی تنقلات در این پروازها همراه خود داخل هواپیما ببرید.

۶ نظر در “ملاحظاتی برای پرواز امن و راحت”

 1. ریحانه نوشته است:

  چه ناکات ساده و کاربردی، مرسی شهاب. من با وجود اینهمه سفر چندتای مهمشو نمیدونستم. سالم باشید

 2. رضا نوشته است:

  ممنون استفاده کردیم
  فقط در مورد اون مسئله دزدی توی ایرلانهای اروپایی متوجه نشدم که چه ربطی به دریافت کارت پرواز داره؟

 3. شهاب نوشته است:

  خوشحالم که مبحث امنیت و راحتی در پرواز برای شما جذاب بوده ریحانه عزیز

 4. شهاب نوشته است:

  رضا عزیز
  سرقت معمولاٌ در داخل هواپیما نیست بلکه داخل فرودگاه است و هرچه دیرتر ساک تان را به کانتر تحویل دهید فرصت کمتری به سارقین برای برداشتن لوازم از داخل چمدان داده اید

 5. گندمک نوشته است:

  عالی.مختصر و مفید و کاربردی، ممنون شهاب جان

 6. محمد رضا نوشته است:

  درود بر شما شهاب جان
  بسیار عالی ،سپاس

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word