بازگشت به صفحه نخست

ملاحظات بهداشتی در سفر

ملاحظات و نکات بهداشتی در سفر:

۱- به هیچ وجه از آب لوله‌کشی شهری و یا دستگاه‌های آب سرد‌کن در هیچ کشوری ننوشید. اگر خود مردم آن کشور بنوشند، ممکن است سیستم ایمنی بدن آنها به باکتری‌های موجود در آن آب ایمن شده باشد و مشکلی برایشان ایجاد نشود اما ‌شما این ریسک را نکنید.

۲- در کشورهای که بهداشت ضعیفی دارند صرفاً از غذاهای پخته شده تغذیه کنید

۳- در کشورهایی که بهداشت ضعیفی دارند فقط از میوه‌هایی که پوست دارد بخورید و خوردن میوه‌هایی مانند توت، توت فرنگی، زردآلو، گیلاس و امثال اینها را فراموش کنید زیرا برخی باکتری‌ها با شستن ساده هم از بین نمی‌روند

۴- در کشورهایی که بهداشت ضعیفی دارند بهتر است پیش از غذا خوردن و یا پس از اتمام گشت روزانه دست‌های خود را با مایع آنتی باکتریال ضدعفونی کنید.

۵- اگر دستگاه گوارش ضعیفی دارید از خوردن غذاهای خیابانی پرهیز کنید.

۶- معمولاً آبهاى راکد در مناطق مختلف میتواند حاوى ویروسها و یا انگلهایى باشد که بدن شما با آنها بیگانه است و می‌توانند مشکلات اساسى در گوش، گوارش و یا بینایى شما ایجاد کنند. از شنا کردن در این آبها پرهیز کنید.

٧- در صورت بروز بیمارى در سفر به بیمارستان‌هاى بزرگ و معروف مراجعه کنید و اگر برایتان امکان دارد حتماً دستورات پزشک را با پزشک‌تان در ایران هم در میان بگذارید. گاهى یک پزشک به دلیل ناآشنایى با محیط و شرایط زندگى شما کاملاً در تشخیص مشکل دچار اشتباه می‌شود.

۸- از رفتن به دندانپزشکی در کشورهای آلوده نظیر هندوستان و کشورهای آفریقایی جداً پرهیز کنید. بهتر است قبل از سفرهای طولانی یک چک‌آپ دندان انجام دهید.

۹- پس از بازگشت از سفر در مناطق آلوده، تمامی لباس‌های خود را با آب بالای ۷۰ درجه و مایع ضدعفونی کننده بشوئید.

۱۰- در صورتی که در سفر هرگونه تب یا مشکل گوارشی برای شما اتفاق افتاد حتماً در همان کشور به دکتر ‌مراجعه کنید زیرا آنها بهتر بیماری‌های کشور خود را می‌شناسند تا پزشک شما در ایران.

۱۱- در مناطقی که پشه زیاد دارد ترجیحاً شلوار ‌‌بلند و پیراهن آستین دار بپوشید. همچنین از اسپری‌های ضد پشه خارجی استفاده کنید.

۱۲- اگر گوشت‌های کبابی یا باربیکیو می‌خورید دقت کنید کاملاً پخته باشد.

۱۳- اسپری‌های ضدعفونی کننده زخم همراه داشته باشید تا در صورت بروز، سریعاً از آن استفاده کنید.

۱۴- زیاد آب بنوشید.

۱۵- ما معمولاً در سفر مصرف میوه را فراموش می‌کنیم و به همین دلیل سیستم ایمنی بدنمان ضعیف می‌شود.

۱۶- در سفرهای طولانی خوردن مولتی ویتامین و قرص زینک + ویتامین C را به شدت توصیه می‌کنم.

۱۷- کم خوابی سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف می‌کند. این تفکر که در سفر حیف است آدم بخوابد و باید از تک‌تک ثانیه‌های سفر استفاده کرد اشتباه است زیرا مریض شدن تمام لذت سفر شما را از بین می‌برد.

این مطلب مسلماً کامل نیست. تجربیات خود را در زیر بصورت کامنت بنویسید تا این مطلب را کامل‌تر کنم. متشکرم.

۳ نظر در “ملاحظات بهداشتی در سفر”

 1. مینا رستمی نوشته است:

  در مناطقی که بهداشت ضعیفی دارند:
  واکسیناسیون را فراموش نکنید
  بیمه مسافرتی را فراموش نکنید
  در مناطقی که امکان خوردن و یا نوشیدن میوه هایی که باید بریده شوند یا پوست آنها جدا شود از انجام اینکار توسط خود فروشنده یا چاقوی او بپرهیزید. برای مثال اجازه ندهید که فروشنده سر نارگیل را خودش برای نوشیدن مایع درون ان برای شما با چاقو جدا کند یا اینکه حتما نی را همراه داشته باشید تا مایع را بدون تماس مستقیم پوست میوه با دهان بنوشید.
  از خوردن یا استفاده از یخ بپرهیزید
  از پلمپ بودن در بطری اب اشامیدنی قبل از خرید آن مطمین شوید
  اگر ترکینک انجام می دهید حتما وسیله فیلتر اب همراه داشته باشید
  چشم، دهان و دندان های خود را با اب لوله کشی ویا ابی که از سلامت ان مطمین نیستید نشویید
  در زمان اسهال الکترولیت ها بسیار موثر هستند حتما در کیف کمک های اولیه خود یک بسته الکترولیت یا او ار اس با کیفیت همراه داشته باشید شاید در زمان سفر به نوع با کیفیت ان دسترسی پیدا نکنید
  زمانی که از داروخانه خرید می کنید توجه داشته باشید که نام علمی داروی مورد نظر بعضی مواقع بسیار مهم است زیرا شاید نام دارویی را که مد نظرتان است با نام برند ان می شناسید و ان برند در همه جای دنیا شناخته شده نیست

 2. امین نوشته است:

  چه نکات خوبی..به خیلیاش فکر نکرده بودم.
  مخصوصا شماره ۱۷ چون بعضی ها فکر میکنن چون تو سفر هستن باید ریشه خودشونو دربیارن. بعضی وقتها آدم دلش میخواد تو هاستل بخوابه و با گوشی ور بره و استراحت بدنی و ذهنی بکنه. بنظر من حداقل یک روز اینگونه توی هر سفر لازمه و میتونه کیفیت روزهای باقیمانده سفر رو بالاتر ببره.
  سپاس

 3. پیام رضابخش نوشته است:

  مطالب عالی بود ……… ممنون اقا شهاب عزیز

ارسال نظر

 
نام:
ایمیل (نمایش داده نخواهد شد):
وب سایت:


برای جلوگیری از فرستادن هرزنامه،‌کاراکتر های تصویر را در زیر وارد نمایید در صورت ناخوانا بودن اینجا را کلیک کنید
Click to hear an audio file of the anti-spam word